,

Najpopularniejsze fetysze: 5 najgorętszych fantazji, którym ulegamy

Posted by

Fetysze często kojarzą nam się z czymś nietypowym czy bardzo wyuzdanym, a nawet wyjątkowym i rzadko spotykanym. Tymczasem jest pewne, że osób z fetyszami jest znacznie więcej, niż nam się wydaje. Czym są fetysze i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Czym są fetysze i na czym polegają?

W fachowej terminologii fetyszem określa się jakiś obiekt lub okoliczność, która jest konieczna danej osobie, by osiągnąć satysfakcję seksualną, a nawet po prostu odczuć podniecenie. Może to dotyczyć zarówno przedmiotów, jak i ludzi. A także miejsc, sytuacji, czy jakichś czynności. Tak naprawdę wszystko może z jakiegoś powodu stać się fetyszem, nawet jeśli pozornie wydaje się nam, że nie ma w tym nic podniecającego i pociągającego. Mogą to być zarówno paznokcie pomalowane na czerwono, jak i… zaniedbane stopy.

Skąd biorą się fetysze?

Mechanizm powstawania fetyszy nie jest dobrze zbadany i tak naprawdę mówiąc o tym, skąd się biorą fetysze, co sprawia, że dane osoby mają jakiś fetysz, nie do końca wiemy, jak to się dzieje. Badacze są jednak zdania, że skłonność do jakiegoś obiektu czy sytuacji może kształtować się już w wieku dziecięcym i czasem nawet z pozoru niewinna sytuacja może doprowadzić do ukształtowania się jakiejś nietypowej preferencji. Może to być „przyłapanie” kogoś na seksie w danym miejscu – na przykład w lesie podczas spaceru. To może wywrzeć na tyle silne wrażenia, że w przyszłości będą się one odtwarzać właśnie w postaci fetyszu.

Oczywiście nie jest to jedyna potencjalna geneza powstawania fetyszy. Spece podkreślają, że zawsze przyczyny są złożone i niejednoznaczne.

Fakty i mity na temat fetyszy

Wokół tematu fetyszy narosło wiele mitów. O jednym z najpopularniejszych powiedzieliśmy już we wstępie: często sądzi się, że są to rzadkie „dziwactwa”, tymczasem występują bardzo powszechnie i dotyczą osób o różnych preferencjach seksualnych oraz orientacjach.

Innym mitem na temat fetyszy jest także to, że fetyszyści mogą być groźni. Owszem, zdarza się, że czyjaś parafilia może wiązać się z krzywdą innej osoby. Wtedy zdecydowanie nie mówimy już o fetyszu, a o zaburzeniu parafilnym. Jeżeli z czyimiś preferencjami seksualnymi wiąże się ból, cierpienie i ma to silne i negatywne przełożenie na jego życie, jest to już zaburzenie. W „zwykłych” przypadkach fetysz pozostaje pod kontrolą, a fetyszysta jest w stanie nim „zarządzać” tak, by bezpiecznie wpasować go w swoje życie seksualne. Jeszcze w innych słowach można powiedzieć, że większość fetyszy po prostu nie spełnia kryteriów patologicznych.

Obraz autorstwa freepik

Tym, co powszechnie sądzi się na temat fetyszy, jest ich niezmienność. Jest to kolejny mit, bo nad tym także można pracować – jeśli oczywiście widzi się taką potrzebę czy konieczność. Jeśli ma się skłonność do jakiegoś obiektu czy sytuacji, to da się to w pewnym stopniu zmienić przy zaangażowaniu terapeutycznym.

Jeszcze inny mit każe sądzić, że osoba z rozwiniętym fetyszem nie może cieszyć się formami seksu, które z tym fetyszem są niezwiązane.

Tym, co jest pewne i potwierdzone badaniami, jest to, iż fetysze częściej są domeną mężczyzn niż kobiet. Trudno powiedzieć, z czego to wynika – być może część pań wciąż boi się otwarcie o tych sprawach mówić, choć nie da się tego jednoznacznie określić. Badania pokazują jednak, które z fetyszy są bardziej, a inne mniej popularne.

Najpopularniejsze fetysze. Pięć najczęstszych fantazji

Poniżej przedstawimy Ci najpopularniejsze fetysze. Jeśli i Ty odczuwasz ekscytacją z powodu któregoś z nich, to jest możliwe, że to właśnie Twój fetysz. Spokojnie, nie ma w tym nic złego. Większość fetyszy nie powoduje potencjalnych trudności z zaspokojeniem zarówno w seksie przygodnym, jak i w związku. Oto one.

Fetysz stóp

To zdecydowanie jeden z najczęściej występujących fetyszy. Wiąże się on nie tylko z ekscytacją samymi stopami, ale często też rajstopami czy skarpetkami. Osoba z fetyszem stóp uwielbia je lizać, wąchać, a nawet po prostu patrzeć na nie. Fetyszysta konsumuje swój fetysz właściwie wszystkimi zmysłami. Mogą do tego dojść na przykład fantazje o masturbacji za pomocą pończochy – oczywiście noszonej😊, albo o byciu zmasturbowanym stopami. Wersji może tu być bardzo wiele i nie jest tu trudno o ich spełnienie, choć często zabawy z rajstopami, pończochami czy butami mogą stanowić odrębny fetysz.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat fetyszu stóp, koniecznie sprawdź inny nasz artykuł: „Jak zaspokoić fetysz stóp? Na czym to polega i jak go spełnić?”.

W literaturze fachowej fetysz stóp nazywany jest podofilią, a jego przejawy bardzo często pojawiają się w pupkulturze, choćby w filmach Quentina Tarantino. Być może decyduje o tym niewinny charakter zabaw stopami.

Fetysz włosów

Kolejny z najpopularniejszych fetyszy jest fetysz włosów. Jego częstotliwość nie dziwi, bowiem nawiązania do tego pojawiają się już w przekazach starożytnych – na przykład w mitologii Nordyckiej. Włosy zresztą – szczególnie kobiece – zawsze uważane były za symbole piękna, witalności i kobiecości. W wielu kulturach mają charakter seksualny, stąd częste nakazy zasłaniania ich. Piękne włosy często stawały się przedmiotem różnych dzieł, a dowodem jest tu choćby postać Roszpunki z baśni braci Grimm. Ale nie odchodźmy od tematu fetyszu włosów.

Może on obejmować zarówno włosy na głowie – i tak jest zazwyczaj – jak i włosy na ciele. Fetyszysta może oglądać pachy, wąchać je, bawić się kosmykami, czy nimi masturbować. Inną opcją jest po prostu czesanie. Są też osoby, które podnieca pielęgnowanie komuś włosów, a  nawet oglądanie tego, jak ktoś inny czesze czy myje włosy.

Urofilia, czyli faza na „złoty deszcz”

Być może nie wszystkim wydaje się to „eleganckie”, ale jakby nie było – są ludzie, dla których mocz ich partnera seksualnego może być podniecający, a seans ze „złotym deszczem” budzi ich wielką ekscytację. Jest to dość częsty fetysz, zdecydowanie częstszy niż koprofilia, czyli zamiłowanie do kupy (choć kto nie widział kiedyś, albo przynajmniej nie kojarzy słynnego filmiku „2girls1cup”, który lata temu krążył w sieci, niech pierwszy rzuci kamieniem😊 ).

W przypadku urofilii podniecające może być bycie obsikanym, wąchanie sików, nawet ich kosztowanie. Często w grę wchodzi także obserwowanie czynności sikania. Różne rzeczy można wymyślić.

Jeśli i Ciebie kręcą takie klimaty, ale nie wiesz, jak zaspokoić taki fetysz,  podpowiadamy, że świetną opcją mogą portale z kamerkami na żywo. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule: „5 topowych stron na seksspotkania na kamerce”.

Obraz autorstwa freepik

Buty na wysokim obcasie

Hmm, którego z facetów nie kręcą kobiety w butach na wysokim obcasie? Chyba trudno takich znaleźć. Czy to oznacza, że wszyscy, a przynajmniej większość mężczyzn ma fetysz szpilek? No cóż, trudno powiedzieć, choć wszystko zależy tu od stopnia intensyfikacji emocji, związanych z butami na wysokim obcasie. Często fetyszysta ma swój preferowany model buta, jego kolor, czy materiał. Jedni preferują kultowe czarne szpilki z czerwonym spodem, dla innych będzie to but tip-toe z wystającym palcem. Tyle że obiektem jest tu sam but. Facet może podniecać się oglądając go, wąchając, liżąc od środka, a nawet liżąc podeszwę. Może się nim pocierać, albo masturbować, wkładając penisa do środka. Tu znów fantazji co niemiara.

Fetysz butów nie ma swojej oddzielnej nazwy, bo zaliczany jest tak naprawdę do grupy fetyszy związanych z odzieżą. Tej samej, gdzie lądują ci z fetyszem bielizny.

Odgrywanie ról

Wśród najpopularniejszych fetyszy znajduje się także fantazja z odgrywaniem ról – psa, niemowlęcia, sprzątaczki, czy nauczycielki. Który z facetów nie chciałby czasem być aresztowany przez seksowną policjantkę? No i o tym właśnie mowa. To chyba przechodzi przez głowę każdej osobie, która nie lubi rutyny w łóżku.

Inna sprawa to spełnienie takich fantazji. Oczywiście jeśli raz się na to skusiłeś, to nie jesteś fetyszystą. Ten po prostu dążyłby do takich zabaw znacznie częściej. A jeśli wystarczy Ci taka zabawa – powiedzmy – „od dzwona”, to znaczy, że do fetyszysty jeszcze Ci bardzo daleko.

Odgrywanie ról często pojawia się w kontekście BDSM, zresztą osób z taką fantazją jest całe mnóstwo. Świadczy o tym choćby liczba portali, skierowanych specjalnie dla ludzi z fetyszem tego typu.

I Ty jesteś ciekaw seksownych przebieranek, skór, lateksu i innych zabaw z kręgu BDSM? Jeśli tak, koniecznie sprawdź więcej w artykule: „Fetysz-randki w Twoim mieście. Sprawdź, gdzie ich szukać”.

Na koniec dodajmy jeszcze kilka słów na temat komfortu bycia z fetyszem. Kiedy może on być powodem do niepokoju? Kryteria diagnostyczne przyjmują kilka czynników, które sprawiają, że fetyszyzm może stać się parafilią, a zatem zaburzeniem. Zwykle chodzi o jego przedłużające się odczuwanie – ponad sześć miesięcy – i wywoływanie silnego dyskomfortu społecznego, zawodowego, psychicznego – czy jakiegokolwiek innego, utrudniającego normalne funkcjonowanie w życiu. Tak może być również wtedy, kiedy Twój fetysz zamiast frajdę daje Ci trudności i zachwiane relacje w seksie. Jeśli tak nie jest – to ciesz się i baw!